Instagram, 300 milyondan fazla sayıda aktif kullanıcıya sahiptir. Doğal olarak günlük yaşantımızda Instagram’da zaman geçiren insanlara rastlamamak neredeyse imkansız hale geldi. Zaten bunun da sağlam bir nedeni var çünkü Instagram tüm sosyal medya platformları arasından en fazla ve hızlı bir şekilde büyüme gösteren platform olmayı başardı.

Son birkaç senenin en popüler ve neredeyse rakipsiz sosyal medya platformu Instagram oldu. Aynı zamanda Instagram; pazarlamacılar, şirketler, markalar ve reklamcılar için de müşteri kazanımı ve marka farkındalığı amaçları doğrultusunda muhteşem bir fırsat ortamı yarattı. Firmadan firmaya (B2B) ve firmadan müşteriye (B2C) satış yapmakta olan markaların çok büyük bir kısmı Instagram trendine ayak uydurdu ve sonuç olarak ise şaşırtıcı seviyelerde başarılar elde etti.

Peki Instagram’da etkileşim gösteren takipçiler kazanmak ve kullanıcılar tarafından üretilmiş içerikler oluşturmak için sizin neler yapmanız gerekiyor?

Takipçilerin ve potansiyel müşterilerin markanızla etkileşim kurması için yapabileceğiniz en mükemmel şeylerden biri Instagram hashtag yarışması düzenlemektir. Böylece yarışmanıza katılan kişilerin takipçileri tarafından da keşfedilebilirliğinizi artırmış olursunuz. O zaman hemen işe başlayalım ve etkili bir Instagram hashtag yarışmasına ev sahipliği yapmanın yollarını paylaşalım.

Instagram Hashtag Yarışması Nedir?

Instagram hashtag yarışmaları, insanların markanızla etkileşimde bulunmasını sağlamanın en basit yollarından biridir. Yarışma dahilinde katılımcılar Instagram’da bir fotoğraf paylaşır ve bu fotoğrafı yarışma için markanız tarafından belirtilmiş olan özel bir hashtag adı altında etiketler. Bu özel hashtag etiketi altında paylaşılan her fotoğraf sitenizde ya da Facebook sayfanızda bir galeri dahilinde kaydedilir. Hatta aynı fotoğraflar Instagram’da kaydedilir.

Bu tip yarışmalar, takipçilerinizle olan duygusal bağın güçlenmesine yardımcı olur. Böylece takipçilerinizin kendi takipçileri ile markanız hakkında diyaloglar kurması sağlanmış olur. Ayrıca aynı zamanda kullanıcılar tarafından üretilmiş olan içerikler de elde ederek bunları gelecek pazarlama çalışmalarınıza dahil edebilirsiniz. Markanızı temsil eden kişilerin, müşteri ve takipçileriniz tarafından oluşturulmasından daha iyi bir şey olabilir mi? Hayır hiç de olamaz.

Yarışmaya özel hashtag ile etiketlenen ve katılım hakkı kazanan fotoğraflar galeride toplandıktan sonra bu fotoğraflara yorumlar yazılabilir ve oylar atılabilir. Hatta bu fotoğraflar başka kullanıcılar tarafından da paylaşılabilir. Tüm bu etkileşimler sayesinde markanızın ve yarışmanızın yeni kişilere erişim oranı bir hayli artar ve Instagram platformunda yeni kullanıcılar tarafından keşfedilme şansınız ciddi boyutlarda yükselir. Sonrasında dilediğiniz takdirde en son katılan, en fazla oy alan ya da rastgele seçtiğiniz fotoğrafları galerinizde diğer kullanıcıların beğenisine sunabilirsiniz.

Instagram Hashtag Yarışmaları Neden İşe Yarıyor?

Takipçi kitlenizi artırma ve etkileşim oranlarınızı yükseltme için deneyebileceğiniz birçok Instagram yarışma seçeneği vardır. Ancak Instagram hashtag yarışmaları en fazla büyüme gelişme kaydeden yarışma seçeneğidir. Peki Instagram hashtag yarışmaları neden bu kadar popüler olmayı başardı ve nasıl bu kadar etkili sonuçlar almanızı sağlıyor?

 • Belirli bir hashtag kullanarak kampanyanız hakkındaki gelişmeleri ve güncel bilgileri kullanıcı kitlesine rahatlıkla duyurabilirsiniz. Böylece yeni kullanıcılar tarafından keşdefilme şansınız artar.
 • Bu yarışmaları düzenlemek için markanız tarafından fazla bir emek sarf edilmesi gerekmez. Bu yarışmaların tek zor kısmı yarışma için güzel ve akılda kalıcı benzersiz bir hashtag üretmek ve yarışmanın temasını belirlemektir.
 • Doğrudan müşterilerden gelen gerçek fotoğraflar sayesinde etkileşim gösteren takipçiler ile ödüllendirilirsiniz. Markanızı müşterilerinizin gözünden görme imkanınız olur.
  Yarışmanıza katılım hakkı kazanmak için katılımcılardan hesabınızı takip etmelerini ve katılım fotoğraflarını hashtag dahilinde paylaşırken profilinizi de etiketlemelerini isteyebilirsiniz. Bu yarışmalar zaten keşfedilebilirliğinizi artıracak niteliktedir, fakat katılım için bu iki unsuru da isterseniz keşfedilebilirlik şansınız daha da fazla artış gösterir ve daha fazla sayıda yeni takipçi kazanırsınız.

Instagram Hashtag Yarışmanız için İlham Alın

Size çok etkili ve kaliteli bir Instagram hashtag yarışması yapabilmeniz için ihtiyacınız olan dünya kadar teorik bilgileri en ince detaylarıyla birlikte sunabiliriz. Fakat kendi yarışmanız için ilham almanız amacıyla, daha önce bu tip yarışmalar düzenleyen markalardan örnek vermemizin size daha da yardımcı olabileceğini düşünüyoruz. İşte yazımızda bahsi geçen Instagram hashtag yarışmalarını yapan 3 marka ve bu yarışmaların neden işe yaradığını anlatan açıklamalar:

High Society Freeride

Doğa sporuna yönelik ürünler satan High Society Freeride tarafından yapılan yarışma dahilinde, katılımcılar doğada yapmaktan keyif aldıkları aktiviteleri paylaşarak marka ile etkileşime girmiş oldu.

 • “Sadece bir hayatınız var bunu iyi değerlendirin” anlamına gelen #onelifemakeitcount yarışma hashtagi, High Society Freeride’in hedeflediği kitle olan gençlere oldukça fazlasıyla hitap etti. Bu hashtag, zaten çok sevdikleri bir konu olan doğa ve doğa sporları hakkında paylaşım yapmayı seven kişilerin yarışma için severek içerikler üretmesini sağladı. Zaten bu markayı takip eden kişilerin Instagram profillerinde aynı temalı fotoğrafların daha önceden varolduğunu rahatlıkla tahmin edebiliriz.
 • Büyük ödül olan 100 dolarlık bir hediye çeki Instagram kullanıcıları için çok değerli bir ödüldür. Hatta 100 dolarlık bir hediye çeki, 100 dolar etiketli belirli bir üründen bile daha değerli. Ayrıca yarışmaya katılım için gerekenlerin yapılmasında harcanan emek ve zamana da uyum gösteren bir ödül.
 • High Society Freeride katılımcılarından, yarışma dahilinde paylaştıkları fotoğrafta markanın profilini de etkiletlemelerini istedi. Böylece yarışmaya katılmış olan tüm fotoğraflar, markanın “etiketlendiğiniz fotoğraflar” sekmesinde de yer aldı.
Mindzai Creative

Mindzai Creative, bir sonraki baskı tasarımını seçmek için bir Instagram hashtag yarışması düzenledi. Bu yarışma hashtag yarışmalarına harika bir örnek oluşturuyor çünkü sadece bir fotoğraf ekleyerek katılımcıların tasarımlarını paylaşmaları çok basit.

Yarışma sonucunda toplam 2 tane kazanan belirlendi. Böylece katılıma teşvik sağlandı çünkü kazanma şansı da artmış oldu. Ayrıca kazananların seçilmesi de çok adil bir şekilde yapıldı. İlk kazanan fotoğrafına aldığı oy sayısına göre seçildi böylece oy veren her kişide marka tarafından değer gördüklerine dair bir his yaratıldı. İkinci kazanan ise doğrudan Mindzai Creative çalışanları tarafından seçildi.

Airrosti Rehab Centers

Airrosti, Crossfit müşterileri ile çalışmalar yapan ve kas iskelet bakımı alanında hizmet veren bir sağlık grubudur. Airrosti’nin Instagram hashtag yarışmanın başarılı olmasında yatan birkaç faktör var:

 • Katılım şartı olarak kullanıcılarından Airrosti’nin Instagram hesabını takip etmelerini istendi. Böylece hem markanın takipçi sayısı arttı hem de online marka farkındalığı yükseldi.
 • Takipçilerinin ilgi gösterebileceği bir yarışma teması belirlendi. Tema dahilinde katılımcılar, Crossfit için bireysel fitness egzersizleri ile ilgili fotoğraflar paylaştılar.
 • Yarışmanın kazananlarına verilecek ödüller hedefledikleri müşteri kitlesinin ilgi gösterdikleri alanla yakından ilgiliydi. Aktif bir yaşam süren kişilere bu yaşam tarzına özel ürünler sunmak gerçekten çok önemli. Böylece ihtiyaçları karşılanmış oluyor. Airrosti, fitnessi yaşam tarzı olarak benimseyen insanların ne gibi ödüller kazanmak isteyebileceklerini çok iyi bildi ve yarışma ödüllerini ona göre belirledi.

Yarışmam için Hangi Hashtagleri Kullanmalıyım?

Markanızın işine yarayacak bir hashtag bulmak çok kafa karıştı bir şey olmamalı. Markanızın ismini ve kampanyanızla birlikte hangi amaçları elde etmek istediğinizi bir düşünün. Mesela yukarıda örnek verdiğimiz High Society’nin #onelifemakeitcount hashtagi oldukça geniş bir temayı kapsıyor ve bu yüzden katılımcıların kişiliğine göre anlam değişikliği gösterebilir. Diğer yandan Mindzai’nin yarışmasının çok belirli kuralları var ve bu yüzden en basitinden Mindzai yarışma anlamına gelen #mindzaicontest hashtagini kullanmayı tercih etmiş.

Yarışmanız için seçeceğiniz hashtagin akılda kalıcı ve kolay hatırlanabilir olmasına özen gösterin. Ayrıca insanların dikkatini çekecek niteliğe de sahip olmalı. Böylece yayın akışında yarışmanıza katılan bir arkadaşının fotoğrafını gördüğünde hashtagi kolaylıkla aklında tutabilir ve zamanı olduğunda yarışmanızı rahatlıkla bulabilir ve katılım sağlayabilir. Ayrıca seçeceğiniz hashtag vermek istediğiniz mesajı verecek nitelikteyken aynı zamanda da mümkün olduğunca kısa olmalı. Kullanıcıların 6 karaktere sahip bir hashtagi, 20 karakterlik bir hashtage tercih etme şansı daha yüksektir. Benzersiz, sizin markanıza özel ve kullanıcılarınız için ilgi çekici olduğu sürece her türlü hashtag işinize yarayacaktır. Yalnız hashtaginiz ne kadar yaratıcı ve eğlenceli olursa yarışmanızın yakaladığı başarı da bir o kadar artar.

Tatil ya da özel günler temaları üzerine kurulan yarışmalar da hashtag yarışmalarına mükemmel bir örnek olarak gösterilebilir. Katılımcılardan özel bir gün ile ilgili fotoğraflarını paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Zaten özel günlerde insanlar paylaşım yapmaya daha açık ve ödüller kazanmaya daha istekli oluyor.

Son Söz

Instagram hashtag yarışmaları, kullanıcılarınızın markanız ile etkileşim kurmalarını sağlayan en güzel ve eğlenceli yollardan biridir. Yarışmanızı duyurmak için kendi fotoğraflarınızı Instagram’da paylaşın ve katılımı en yükseğe çıkarmak için Facebook ve Twitter hesaplarınızda da yarışmayı tüm takipçilerinize ve fanlarınıza duyurun.

Daha önce hayatınızda hiç bir Instagram hashtag yarışması düzenlediniz mi? Peki ne gibi sonuçlar aldınız? Deneyimlerinizi öğrenmekten büyük bir mutluluk duyarız. Lütfen düşüncelerinizi InstaAVM çalışanları ve okuyucuları ile yorum kısmımızda paylaşın.