Her gün 25 milyon iş yeri Instagram’da etkileşim almak için mücadele veriyor.

Şirketler arasındaki rekabet oldukça sıkı. Zaten Instagram’ın daha önce hiç görülmemiş popülerliğini ve kaydettiği hızlı gelişimi de göz önüne alırsak dikkat çekecek görsel içerikler hazırlamak, kullanıcılarla bağlantı kurmak ve etkileşim almak için bu rekabet daha da zorlaşmaya devam edecek.

Bu rekabet içerisinde avantaj elde etmek isteyen pazarlamacılar; takipçi kitlelerini daha iyi anlamak, içeriklerini düzenlemek ve istatistiksel bilgileri analiz etmek için birçok Instagram uygulaması kullanmaktadır. Piyasa, belirli bir kullanım amacı için bizden daha iyisi yoktur iddiasından yola çıkan yüzlerce uygulama ile dolup taşmıştır. Bu nedenden dolayı sizin ve şirketiniz için en doğru Instagram uygulamalarını bulmak zaman alıcı ve zorlayıcı bir iştir.

İşinizi kolaylaştırmak için InstaAVM okuyucularına özel olarak bu makaleyi hazırladık. İstediğiniz uygulamayı daha da basit ve hızlı bir şekilde bulabilmeniz için makalemizde bahsedeceğimiz en iyi Instagram uygulamalarını 4 kategori altında topladık:

  • Fotoğraf düzenleme ve tasarım: Düzenleme, kolaj ve fotoğrafların yeniden boyutlandırılması özelliklerine sahip uygulamalar
  • Video düzenleme ve tasarım: Tasarım, düzenleme ve videoların yeniden boyutlandırılması özelliklerine sahip uygulamalar
  • İzleyici etkileşimi: Mükemmel zamanlama ve yarışmalar ile izleyicilerinizden etkileşim almak
  • Analitik ve veri: Daha kesin ve detaylı veriler sayesinde izleyici kitlenizi geliştirme

Makalede bahsi geçecek olan uygulamalar içerisinden bazılarının kullanımı tamamen ücretsiz iken bazıları freemiumdur, yani temel uygulama ücretsiz fakat daha fazla fonksiyona erişim sağlamak için ödeme yapmanız gerek. Geri kalan uygulamalar ise direkt olarak ücretlidir. Uygulamaların ücretli veya ücretsiz olduğu ile ilgili bilgileri makalemizde sunacağız.

İster ücretli ister ücretsiz olsun size tavsiye edeceğimiz tüm Instagram uygulamaları, daha iyi sonuçlar elde etmek ve daha başarılı olmak için binlerce pazarlamacı tarafından kullanılmıştır ve bu uygulamaların ne kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Şimdi bu uygulamaları kullanarak başarı elde etme sırası sizde.

Fotoğraf Düzenleme ve Tasarım

Bu kategori altında bahsedeceğimiz uygulamalar, çekim sonrası fotoğraflarınızı değiştirmenize yardımcı olacaktır. Bu uygulamalar sayesinde hedef aldığınız izleyici kitlesi ile bağlantı kurmanızı sağlayacak marka içerikleri hazırlama şansınız olacak.

1. Hootsuite Enhance

Fiyat: iOS için Ücretsiz

Hootsuite Enhance bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Hızlı bir düzenleme sonrasında Instagram’daki bir fotoğraf ortalama olarak yüzde 45 daha fazla etkileşim alır. Hootsuite Enhance; içeriklerin dikkat çekmesini sağlayacak efektler, filtreler ve yazı stilleri gibi birçok benzersiz özelliklerle birlikte geliyor. Bu fonksiyonlar sayesinde içerikler daha geniş kitlelere ulaştırılıyor. Hootsuite Enhance ikon bazlı tasarımı sayesinde oldukça kullanıcı dostu olan bir uygulamadır. Fotoğraf kırpma, düzenleme ve içerik paylaşma gibi birçok özelliğin kullanımı bu tasarım sayesinde oldukça kolay, etkili ve elbette ki eğlenceli.

2. Layout

Fiyat: iOS ve Android için ücretsiz

Layout bir fotoğraf kolaj uygulamasıdır. Instagram tarafından tasarlanmış olan Layout, seçilen fotoğrafları biraraya getirerek bunlardan farklı kombinasyonlar oluşturan kullanımı oldukça basit bir kolaj uygulamasıdır. Layout uygulamasının dokuza kadar fotoğraf desteği vardır. İçerik üretmek isteyenler Layout’a galerilerinde bulunan fotoğrafları ekleyebilecekleri gibi doğrudan Layout üzerinden de fotoğraf çekebilirler. Fotoğraflar çekildikten ya da eklendikten sonra tek yapmanız gereken şey, kolajda yer alacak fotoğrafların boyutlarını düzenlemek ve bunlara filtre eklemektir. İşte bu kadar basit!

3. SquareSized

Fiyat: iOS için ücretsiz

SquareSized fotoğraflar için bir yeniden boyutlandırma uygulamasıdır. Instagram belirli bir kurala sahiptir: Her paylaşım kare boyutlarında olmalıdır. Bu kural sayesinde platform oldukça temiz bir görünüme sahip oluyor. Ancak bu kural, kare dışına çıkarak yaratıcılığını başka bir şekilde göstermek isteyen içerik üreticileri için oldukça sınırlayıcı. SquareSized kullanıcılarına, fotoğraflarının etrafına ekleyebilecekleri çerçeveler sunuyor. Böylece her boyuttaki fotoğraf Instagram’da paylaşım için hazır bir hale getiriliyor. SquareSized uygulaması aynı zamanda çeşitli filtreler, arkaplanlar ve yazı stilleri ile birlikte gelerek de pazarlamacıların marka yönetimine yardımcı oluyor.

4. Priime

Fiyat: iOS için $2.99

Priime bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. RAW ve RAW olmayan fotoğraflara düzenleme yapabilecek oldukça yüksek kaliteli ve profesyonel seviyeli bir fotoğraf düzenleme uygulaması arıyorsanız Priime’a mutlaka yakından bakmalısınız. Fazlasıyla güçlü bir uygulama olan Priime, kaydedilmiş olan fotoğraflarınız için daha fazla renk ve maksimum çözünürlük sunuyor. Priime aynı zamanda canlı fotoğrafları da düzenlemenize olanak tanıyor. Yani aynı efektler, canlı fotoğrafın hareketli kısımlarına da ekleniyor. Fotoğraf düzenleme uzmanı değil misiniz yoksa? Hiç de problem değil. Çünkü Priime çektiğiniz fotoğraftaki renklere, temaya ve formata özel düzenleme tavsiyelerinini de kullanıcılarına sunuyor.

Video Düzenleme ve Tasarım

“Sadece bir güzel videonun bile fazlasıyla geniş sosyal takipçi kitlesine yol açacak bir dünyada yaşıyoruz”– Mike Henry

Bu kategori altında bahsi geçecek olan uygulamalar sayesinde ürettiğiniz videolar, önüne gelen herkesin video çekip paylaşabileceği bu platformdaki sıkı rekabet arasından sıyrılarak öne çıkmayı başaracaktır.

5. Boomerang

Fiyat: iOS ve Android için ücretsiz

Boomerang bir video düzenleme uygulamasıdır. Instagram tarafından tasarlanmış olan Boomerang, bir gif gibi baştan sona ve sondan başa oynayan videolar çekmenizi sağlıyor. Boomerang, sadece bir butonlu arayüzü sayesinde kullanımı oldukça basit bir uygulamadır. Boomerang uygulaması aynı zamanda aşırı hızlı bir şekilde art arda çekilmiş olan fotoğrafları birleştirerek bir video haline getirme özelliğine de sahip. Uygulamayı nasıl kullanırsanız kullanın oldukça eğlenceli vakitler geçireceğinizi kesinlikle garanti edebiliriz. Buna ek olarak Boomerang sayesinde pazarlamacılar, bir hayli ilgi ve dikkat çekici içerikler üreterek izleyicilerden etkileşim alabilecekler.

6. Quik by GoPro

Fiyat: iOS için ücretsiz

Quik bir video tasarım uygulamasıdır. Eğer deneyimli bir video editörü değilseniz Quik by GoPro video düzenleme işlemini otomatikleştiren ya da daha da hızlandıran ve kolaylaştıran bir uygulamadır. Her türlü cihaz ile çekilmiş videoları düzenleyecek şekilde tasarlanmış olan Quik, çektiğiniz video kliplerin analizini yapıyor ve dikkat çekici bir video oluşturmak için çektiğiniz en iyi klipleri seçerek biraraya getiriyor. Elbette ki videolarınızı kendiniz de düzenleyebilirsiniz ancak Quik’in otomatik düzenleme modunu deneyip karşınıza çıkacak olan sonuçları incelemek de bir hayli ilgi çekici olabilir.

7. CropVideo Square Editor

Fiyat: iOS için ücretsiz

CropVideo Square Editor bir video yeniden boyutlandırma uygulamasıdır. Instagram, içerikleri kafasına göre yeniden boyutlandırması ile ün kazanmış bir platformdur. Fakat CropVideo video içeriğinizin pozisyonu, boyutu ve arkaplan rengine kadar tüm kontrolü size bırakıyor. CropVideo’nun kullanımı da oldukça basit. Parmaklarınızı kullanarak çerçeveyi ayarlayabilir ve izleyicilerinizin görmelerini istediğiniz tam kareyi seçebilirsiniz. Sonuçtan memnun kalmadınız mı? Reset butonuna tıklayıp düzenlemelerinize en baştan tekrar başlayın. Nasıl görüneceğini mi merak ediyorsunuz? Preview butonuna tıklayarak paylaşıldığında videonun nasıl görüneceğini önceden test edin. Memnun kaldığınız bir sonuç elde ettiğinizde kaydedin ve hemen Instagram’da yayınlayın.

8. InShot Video Editor

Fiyat: iOS ve Android için $0.99

InShot Video Editor bir video düzenleme uygulamasıdır. Inshot Video Editor, dijital içerik üreticileri için en popüler olan video editörlerinden biridir. Bunun asıl nedeni uygulamanın oldukça geniş kapsamlı özelliklere sahip olmasıdır. Videonuza müzikler, efektler, emojiler, filtreler ve hatta ses kayıtları bile ekleyebilirsiniz. Eğer videonuza ekleyebileceğiniz binbir çeşitte seçeneklere ve düzenleme esnasında sonsuz özgürlüğe sahip olmak istiyorsanız InShot tam da size göre.

İzleyici Etkileşimi

“İzleyici kitlesi oluşturmak zordur. İzleyici kitlesini elde tutmak da zordur. Çok uzun bir süre boyunca düşüncelerde, amaçlarda ve eylemlerde tutarlı olmanızı gerektirir.” – Bruce Springsteen

Bu kategori altında bahsi geçecek olan uygulamalar, zorluklarla kazanmış olduğunuz izleyici kitleniz ile etkileşim kurmanıza yönelik içerikler hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

9. Captiona

Fiyat: iOS için ücretsiz

Captiona, fotoğraflardaki daha iyi açıklamalar sayesinde markaların izleyicileri ile etkileşim kurmalarını sağlayan bir uygulamadır. Sözel yeteneğiniz iyi değil mi? Yazar değil misiniz? Ürettiğiniz içeriklere açıklamalar eklemekten nefret mi ediyorsunuz? O zaman bu bölümü okumaya devam edin… Her gün on binlerce Instagram kullanıcısı, Captiona uygulamasını kullanarak içeriklerine yaratıcı ve ilgi çekici ünlü sözler ve şarkı sözleri ekliyor. Kullanımı çok basit. Örneğin “pazarlama”, “moda” ya da “yemek” gibi içeriğiniz ile ilgili bir anahtar sözcük aratın sonrasında uygulama o anahtar kelime ile ilgili birçok söz seçeneğini size tavsiye etsin. Beğendiğiniz sözü kopyalamak için üzerine gelip tıklayın ve Instagram içeriğinizin açıklama bölümüne yapıştırın. İşte bu kadar!

10. WhenToPost

Fiyat: iOS için ücretsiz

WhenToPost, mükemmel bir şekilde zamanlanmış paylaşımlar sayesinde izleyicilerinizle maksimum etkileşimi sağlamanıza yardımcı olan bir uygulamadır. WhenToPost kullanıcılarına, takipçilerinin hangi zamanlarda Instagram’ı kullandığı ile ilgili istatistiksel bilgiler sunar. Bu bilgiler sayesinde markalar paylaşım yapmak için en iyi zamanın ne olduğunu tespit edebilir. Böylece paylaşılan içerikler mümkün olduğunca fazla takipçi tarafından görüntülenebilir. Ne zaman içerik paylaşacağınız veriler üzerine kurulu bir işlemdir. Bu işlemde uzmanlaşmak için WhenToPost uygulamasını mutlaka kullanmanızı tavsiye ederiz.

11. Crowdfire

Fiyat: iOS ve Android için ücretsiz

Crowdfire, daha kesin ve tutarlı veriler sayesinde markaların izleyicileri ile etkileşimde bulunmasına yardımcı olan bir uygulamadır. Aktif olmayan takipçiler ya da hayalet takipçiler, Instagram hesabınızı takip eden ancak içeriklerinize yorum ya da beğeni atmayan veya içeriklerinizi başkalarıyla paylaşmayan takipçilerdir. Yani aslında sizinle hiçbir etkileşime girmezler. Sonuç olarak bu tip takipçilerin hesabınızdan temizlenmesi ve yok edilmesi gerekir, yoksa analitik araçlarındaki etkileşim verilerinizi olumsuz etkileyebilir. Crowdfire hayalet takipçilerinizi tespit eder ve onay verdiğiniz takdirde kolaylıkla bu hesapların takibini bırakır.

Analitik ve veri

“Veri sahibi olmadan önce teoriler kurmak ölümcül bir hatadır.” – Arthur Conan Doyle

Bu kategori altında bahsi geçecek olan uygulamalar hesabınız ile ilgili verileri analiz eder ve sosyal medya pazarlamasında kullandığınız stratejilerin ne kadar etkili ve başarılı olduğunu gösterir.

12. Hootsuite Analytics

Fiyat: Her kullanıcı için ücretsiz

Hootsuite Analytics, gerçek zamanlı ve geniş kapsamlı veriler sunan bir uygulamadır.  Hootsuite Analytics, markaların bilgili ve akıllıca karar vermeleri için ihtiyaç duyduğu verileri toplayıp rapor etme kapasitesine sahip olan ve fazlasıyla kişiselleştirilebilen güçlü bir uygulamadır. Kullanımı kolay olan sadece bir arayüz üzerinde Instagram kampanyalarınızın takibini yapın, yeni trendleri tespit edin ve takipçi kazanımı hakkında bilgi sahibi olun. Sonra edindiğiniz verileri kullanarak izleyicileriniz ve içeriklerinizle nasıl etkileşimlerde bulundukları hakkında bilgi edinin. Çünkü başarılı bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için hedeflediğiniz kitlenin hangi tipteki içeriklere ilgi gösterdiğini mutlaka bilmeniz gerekir.

13. Instagram Insights

Fiyat: iOS ve Android için ücretsiz

Instagram Insights, markaların doğal yollarla izleyicilerini anlamalarına yardımcı olan bir uygulamadır. Eğer bir Facebook Business profiline sahipseniz, platformun kendi analitik aracı olan Instagram Insights’a otomatik olarak erişim sağlayabilirsiniz. Instagram Insights’ı kurduğunuz zaman ulaşım, website CTR ve kliklenme gibi faktörler hakkında gerçekçi ve güvenilir verilerden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Hatta dilerseniz daha da derinlere inebilir ve takipçilerinizin hangi tipteki içeriklerden daha çok keyif aldığını da tespit edebilirsiniz. Bu tarz veri sunan araçlar son derecede değerlidir, bu yüzden mutlaka faydalanmanız tavsiye edilir.

14. Iconosquare

Fiyat: iOS ve Android için ücretsiz

Iconosquare, markaların Instagram influencerlarını tespit etmelerine ve onlarla birlikte çalışmalarına yardımcı olan bir uygulamadır. Çoğu analitik aracı sizin profiliniz üzerine kurulmuştur ve sadece sizin profiliniz ile ilgili olan verileri sunar. Iconosquare de bunu fazlasıyla etkili bir şekilde yapıyor ama bu özelliğine ek olarak rakiplerinizin performansları hakkında da size değerli bilgiler sunuyor. Markanızın hashtag gelişimi, günlük paylaşım sayısı, etkileşim oranları ve diğer verileri, sizinle aynı sektörde hizmet veren rakiplerinizin verileri ile karşılaştırarak rekabet ortamında nerede yer aldığınızı öğrenmenizi sağlıyor. Hem işbirliği yapacak influencer bulmak hem de rekabetçi ortam hakkında bilgi sahibi olmak için bu veriler çok önemli. Yani influencerlarla partnerlik oluşturarak markanızı daha da ileriye taşımak istiyorsanız Iconosquare size bu konuda yardımcı olacaktır.

15. Command

Fiyat: iOS için ücretsiz

Command, birçok benzersiz veriyi sunan ve sadece Instagram odaklı tasarlanmış bir uygulamadır. Instagram’daki varlığını sağlamlaştırmak isteyen her marka; ileri seviye raporlama, araştırma araçları, veri analizi sunma ve benzeri fonksiyonlara sahip olan Command gibi uygulamaları mutlaka kullanmalıdır. Detaylı ve geniş kapsamlı bir analitik uygulaması olmasına ek olarak Command, okuması ve anlaması kolay olan grafikleri ve çizelgeleri sayesinde oldukça kullanıcı dostu bir uygulamadır. Aynı zamanda markanıza bir “karne” çıkararak takipçi sayısınızdan fotoğraf oryantasyonuna kadar her şeye puan vererek performansınızı hesaplamanıza da yardımcı olur.


Rakiplerinizden sıyrılmak, öne çıkmak ve dikkatleri üzerinize çekmek için elinizden gelen her şeyin daha da fazlasını yapmanız gerek. Çünkü Instagram’daki rekabet hiç de azalmayacak hatta günden güne daha da artmaya devam edecek. Her gün Instagram platformuna daha fazla sayıda marka gelerek ürettikleri içeriklerle rekabeti daha da artırıyor. Bu makalede bahsettiğimiz uygulamaları mutlaka indirin ve paylaşımlarınızı bir seviye ileri taşımak için kullanmaya başlayın. Avantaj kazanın ve üstünlük sağlayın.