TikTok kreatif merkezi kullanımı, dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok kullanıcıları tarafından araştırılmaya devam ediyor. Son dönemde TikTok platformunun kullanıcıları hızla artarken, Türkiye’deki internet kullanıcılarının da büyük ilgisini çekmektedir. Diğer sosyal medya uygulamaları gibi kullanıcılarına iş imkanları ve para kazanma seçenekleri sunan TikTok uygulamasında bazı özellikler öne çıkmaktadır. Bunlardan biri olan TikTok kreatif merkezi hakkında merak edilen tüm detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

TikTok Kreatif Merkezi Nedir?

TikTok kreatif merkez, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından TikTok platformunda en son popüler olan akımları keşfetmenizi sağlar. TikTok kullanıcılarının yaratıcılığını tetikler ve aksiyon alıp yeni içerikler üretebilmeleri için onları destekler. TikTok üzerinden başarılı olan markaların bu özelliği aktif bir şekilde kullandıkları dışarıdan bakıldığında da rahatlıkla görülebilir. TikTok fenomeni olmak isteyenlerin de kreatif merkezini etkili biçimde kullanması tavsiye edilir.

TikTok Kreatif Merkezi Ne İşe Yarar?

TikTok kreatif merkezinin amacı, kullanıcılara uygulama üzerinden yeni iş ve kazanç fırsatları sunmaktır. Video içeriği üretip TikTok üzerinden paylaşım yapan herkes TikTok kreatif merkezini kullanabilir. Bunun için işletme ve bireysel marka hesabı açmak yeterlidir. Var olan bir hesabı da TikTok kreatif merkez uyumlu hale getirilmesi son derece basittir. Ancak TikTok kreatif merkezinden maksimum fayda elde edebilmek için kullanıcı hesabının iş hesabı olmasına özen gösterilmelidir.

TikTok Kreatif Merkezi Nasıl Kullanılır?

TikTok kreatif merkezi kullanımı işletmeler ve gelişmiş markaların kullanımına açıktır. İşletme ya da marka hesabına sahip olan TikTok kullanıcıları For Business sayfasında “İlham” kısmı üzerinden TikTok kreatif merkezine kolaylıkla erişebilir. Sıralama şu şekildedir:

 • TikTok For Business
 • Açılan menüden “İlham” bağlantısı
 • Alt kısımda TikTok Kreatif Merkezi butonu

TikTok kreatif merkez butonu sayesinde bu özelliğin sağlamış olduğu tüm avantajlardan anında yararlanabilir. Şirketler veya küçük işletmeler TikTok üzerinden bir reklam kampanyası yapmak istediklerinde hangi yolları izleyeceklerine TikTok kreatif merkezi sayesinde kolaylıkla karar verebilirler.

TikTok Kreatif Merkezi Kısımları Nelerdir?

TikTok kreatif merkezi bölümleri, işletmelerin her birine özel fırsatlar sunan bazı bölümlerden oluşur. TikTok kreatif merkezi içinde yer alan kısımların başlıcaları şunlardır:

 • TikTok Inspiration (ilham)
 • TikTok Insights (iç görüler)
 • TikTok Tools (Araçlar)
 • TikTok Audio Library (sesli kütüphane)

TikTok Kreatif Merkezi Inspiration

TikTok kreatif merkezi ilham bölümü, işletmelere reklam veya içerik kampanyaları üretirken çeşitli ilham verecek konular içerir. Markalara TikTok inspiration bölümü bazı örnekler ve ipuçları sunar. Bu bölümde genellikle şu kısımlar yer alır:

 • TikTok en iyi reklamlar (top ads)
 • TikTok trend keşfi (trend discovery)
 • TikTok vitrinler (Show cases)

TikTok Kreatif Merkezi Insights

TikTok kreatif merkezi iç görüler kısmı da işletmelere daha çok bilgi verme ve öğretme amacıyla proje desteği sunar. İlk kısımdaki gibi yaratıcı fikirler üzerinden ilham vermek yerine bu bölümde daha çok etkileşimi artırmak için yapılması gereken önemli bilgilere yer verilir. TikTok videolarının hangi özelliklere sahip olduğuna dair buradan detaylı bilgi alınabilir.

TikTok Kreatif Merkezi Tools

TikTok kreatif merkezi araçları, işletmelerin video içerik üretirken kullanabilecekleri araçlardan oluşur. Bu kısımda alt başlık olarak kullanılabilecek araçlar şu şekilde listelenir:

 • TikTok Video Creator
 • Smart Video
 • Video Template
 • Smart Video Soundtrack
 • Smart Text
 • Quick Optimization

TikTok Kreatif Merkezi Audio Library

TikTok kreatif merkezi ses kütüphanesi sayesinde markalar ve işletmeler yaratıcı reklam kampanyaları düzenleyebilir. Bu ses kütüphanesi, hazırladığınız video içeriği için en uyumlu şarkılara ve arka plan seslerine ulaşmanızı sağlar. TikTok kreatif merkezi sayesinde videolarınız için en doğru müziği buradan seçebilirsiniz.