700 milyondan fazla kullanıcısı olan Instagram’ın, sosyal medya stratejilerinin temelinde yatan en önemli faktörlerden biri olması hiç de şaşırılacak bir şey değildir. Instagram’ın sağladığı bu muhteşem fırsattan yararlanmak isteyen markalar, sosyal medya stratejilerine dikkat ederek müşterilerini kaçırmamaya son derecede dikkat etmelidir.

Filtreler, hashtagler, captionlar, takipçiler gibi birçok Instagram ile ilgili kelimelerin tanımları kafanızı karıştırıyorsa ya da tek yapmak istediğiniz Instagram varlığınızı daha da geliştirmekse, bu yazıda paylaşacağımız hatalardan uzak durmaya çalışarak dilediğiniz başarıya bir adım daha yaklaşmanız mümkün olacaktır.

İşte yapmaktan kaçınmanız gereken 9 Instagram hatası

1. Takipçi satın almamak

Markalar, temelleri sağlam oluşturulmuş bir Instagram varlığına sahip olmak için ellerinden geleni yapıyor ve bu amaç doğrultusunda oldukça fazla enerji sarf ediyorlar. Özellikle başlangıç seviyesinde Instagram’daki görünürlüğünüzü artırmanın en etkili yollarından biri takipçi satın almaktır. Instagram hizmetlerinin en güvenilir adresi InstaAVM’den gerçek takipçi alarak daha fazla insan tarafından keşfedilme şansınızı artırmış olursunuz ve profiliniz hak ettiği ilgiyi görmeye başlar.

2. Rakamları görmezden gelmek

Instagram hesabınızı oluşturduktan sonra doğrudan gönderi yapmaya odaklanmak ve ardınıza bir daha hiç bakmamak oldukça akıl çelici bir fikir olabilir. Ancak Instagram’ı en yüksek potansiyeline ulaşarak kullanmak istiyorsanız rakamlara dikkat etmeniz gerekir. Takipçilerinizden en iyi etkileşimi ve reaksiyonları elde etmek için deneme yanılma yöntemlerini kullanarak; hangi saatlerde ve günlerde ne tip içerikleri paylaşmanız gerektiğini ve hangi hashtag ile captionları kullanmanızın daha iyi olacağını öğrenin.

Hesaplamanız gereken rakamları şöyle sıralayabiliriz:
  • Takipçi sayıları, takipçi büyüme ve takipçi kaybetme oranları
  • Hem beğeni hem de yorumları içeren etkileşim miktarları
  • Hashtag kullanımları
  • Biyografinizde yer alan URL’nin ne kadar sayıda tıklandığı
  • Kaç kez bahsedildiğiniz, shoutout edildiğiniz ve etiketlendiğiniz
  • Gönderi paylaşımlarınızın ne kadar sık olduğu
  • Ziyaretçilerinizin ait olduğu demografiler
  • Zamana göre etkileşim oranları (mesela hangi saatlerde ve günlerde paylaşılan içerikleriniz en fazla beğeniyi veya yorumu aldı vs…)
  • Instagram üzerinden yapılan satışlar (örneğin sadece Instagram’a özel bir satış kuponu tasarlayabilirsiniz)

Başarınızı ölçmenin yollarından biri Instagram’ın kendi istatistik fonksiyonu olan Insights’ı kullanmaktır. Instagram Insights; takipçilerinizin kim olduğu, ne zaman online oldukları ve çok daha da fazlası ile ilgili size bilgi verir. Ayrıca Instagram Insights’ı; insanların o gönderi ile nasıl etkileşimde olduğunu görmek ve , performansını ölçmek için belirli bir paylaşımınız ya da hikayeniz üzerinde de kullanmanız mümkün.

Instagram platformundaki başarınızı hesaplamanın tek yolu rakamlar ve istatistikler olmasa bile bu faktörler, neleri doğru ve neleri yanlış yaptığınız ile ilgili bilgiler sunacağı için takip edilmesi kesinlikle çok avantajlı olacaktır.

3. Aşırı derecede reklam yapmak

Diğer tüm promosyon araçlarında olduğu gibi Instagram üzerinde de markanız hakkındaki reklamları insanların gözüne sürekli sokarsanız, ziyaretçilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi kendinizden bir hayli soğutmuş ve uzaklaştırmış olursunuz.

Instagram hesabınızda tek paylaştığınız şey şirketinizin logosu veya markanızın ürettiği ürünlerse, kısa süre içerisinde takipçilerinizi kaybedeceğiniz kesin bir gerçektir. Bunun yerine daha insancıl bir yaklaşım kullanın. Yani insanların dikkatini çekecek şekilde içerikler düzenleyerek şirketinizin desteklediği fikirleri ziyaretçilerinize yansıtmaya çalışın.

Örnek olarak IKEA Canada’yı verebiliriz. IKEA Canada Instagram hesabında; çalışanlarının, topluluklarının, müşterilerinin ve diğer yaşam biçimi ile ilgili faktörlerin bulunduğu gönderilere, satış yaptıkları kendi ürünlerini de ekleyerek paylaşıyor. Böylece hem o marka görsel olarak temsil edilmiş oluyor hem de marka ürünlerinin gerçek dünyada nasıl görüneceğini ziyaretçilerine gösteriyor.

4. Gönderi açıklamalarına (caption) gereken özeni göstermemek

İçeriklerinize etkileşim çekmek istiyorsanız Instagram captionlarının sunduğu fırsattan mutlaka yararlanmanız gerekiyor. Harika hazırlanmış olan içerik açıklamaları sayesinde, hem gönderileriniz ile ilgili arkaplan bilgileri vermiş hem de ziyaretçilerinizden duygusal tepkiler elde etme şansınız artmış oluyor.

Psychological Science (Psikolojik Bilim) dergisi, paylaşım psikolojisi ile ilgili yaptığı bir araştırmayı yayınladı. Bu araştırma sonuçlarına göre paylaştığınız bir mesajın diğer kişiler tarafından da paylaşma şansını yükseltmek için bu kişiler üzerinde belirli duyguları oluşturmak gerekiyor. Bu duyguları oluşturan faktörler sinir sistemini uyarıyor ve “sosyal iletişim” duygularını tetiklendiriyor.

Peki bir Instagram gönderisinin açıklaması nasıl olmalı? Mükemmel captionlar yazmak için bu üç faktöre dikkat edin:

En önemli kelimeleri açıklamanın başına yazın. Belirli karakter sayısını aştıktan sonra Instagram geri kalan yazıyı kesiyor ve bu yazının okunması için “daha fazla” butonuna tıklanması gerekiyor. Bu yüzden en önemli kelimelerin kesilmiş kısımda yer almaması lazım. Bahsedeceğiniz kişileri, etiketlerinizi, hashtaglerinizi ve @’leri açıklamanın en sonunda paylaşın. Önemli mesajların gömülmesine izin vermeyin.

Soru sorun. Üzerinde iyi düşünülmüş bir soru sorarak ziyaretçilerinizi, etkileşim ve katılım göstermeleri için teşvik etmiş olursunuz. Örneğin bir paylaşımınızda en yeni ürününüzün fotoğrafını ekleyebilir ve ziyaretçilerinize bu ürün hakkında ne düşündüklerini sorabilirsiniz. Soracağınız sorular ille de markanızın ürünü ile ilgili olmak zorunda değil. Dilediğiniz takdirde açık uçlu sorular da sorabilirsiniz.

Emoji kullanmaktan çekinmeyin. Görsel dil sayesinde insanların dikkatini çekmeyi başarmış ve içerik açıklalamanıza eğlence ve karakter katmış olursunuz.

5. Hashtagleri yanlış kullanmak

Instagram’da paylaşılan tüm içeriklerin yüzde 91’inde 1 ile 7 arasında hashtag kullanılmaktadır. Sadece bu istatistik bile hashtaglerin ne kadar önemli ve güçlü bir araç olduğunu gösterir. Ama hayatın her alanında olduğu gibi Instagram’da da bu gücü kötüye kullanmak oldukça kolay.

Hashtaglerin yanlış kullanılması birçok farklı biçimde olabilir. Mesela aşırı hashtag kullanımı, çok az sayıda hashtag kullanımı, paylaşılan içerik ile alakası olmayan hashtaglerin eklenmesi ve daha da fazlası gibi birçok şekilde yanlış şekilde hashtag kullanmak mümkün.

Hashtaglerin en temel fonksiyonu eklendikleri içeriklerin keşfedilmesini sağlamaktır. Yani bir kullanıcı Instagram arama

kısmına gelerek bakmak istediği içerik tipleri hakkında bir anahtar kelime aratır ve böylece ilgi duyacağı içerik çeşitlerine ve takip etmek isteyeceği kullanıcıları bu şekilde rahatlıkla bulabilir. Eğer içeriklerinizi çok fazla sayıda ya da alakasız hashtaglerle spamlıyorsanız, hesabınızın değerini düşürürsünüz ve insanlar sizi dikkate almamaya başlar. Ciddiyetinizi bile kaybetmiş olursunuz. #Hashtag #kullanırken #aşırıya #kaçmayın!

Alternatif olarak kaliteli bir içeriğe sahipseniz ancak bu paylaşıma hiçbir hashtag eklemiyorsanız, diğer kullanıcılar tarafından keşfedilmenin ve etkileşim yakalamanın kapılarını kapatmış hatta kilitlemiş olursunuz. Bu da hesabınıza yapılacak çok büyük bir haksızlıktır.

6. Paylaşmak istediğiniz içerikleri düzenlememek

Instagram fotoğraf ve videolarınız üzerinde düzenleme yaparak etkileşim oranınızı yüzde 45’ten fazla artırma şansına sahipsiniz. Eğer içerik editleme adımını atlıyorsanız insanların markanız ile ilgili diyalog oluşturma fırsatını da kaybetmiş olursunuz.

Diğer yandan içeriklerinizi çok aşırıya kaçmayacak şekilde düzenlemeye de dikkat etmeniz gerekiyor. Yani bir fotoğrafı en temel haliyle düzenlenmemiş olarak paylaşmak ile filtrelerde aşırıya kaçarak fotoğrafı tanınmaz hale getirmek arasındaki dengeyi sağlıklı bir şekilde kurmanız lazım.

En basit fotoğraf prensipleri hakkında bilgi sahibi olmak ve piyasada bulunan sayısız foto ve video editor uygulamalarını internetten kolaylıkla bulmak mümkündür. İşte bu yüzden Instagram hesabınızda düşük kaliteli içerikler paylaşmanızı gerektirecek hiçbir mazeretiniz yok. Akıllı telefon ile güzel çekimler yapmanız için en temel birkaç fotoğrafçılık bilgisini sizler için derledik ve biraraya getirdik:

Instagram’ın fotoğraf çekme fonksiyonunu kullanmayın. Instagram ile fotoğraf çekmek yerine VSCO Cam ve Afterlight uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

En mükemmel çekimi yakalamak için aynı objenin fotoğrafını birkaç kez çekin ve aralarından en güzelini paylaşmak için seçin.

Işığı takip edin ve mümkün olduğunca dolaylı doğal gün ışığının olduğu ortamlarda ya da havanın mavi ve altın tonlarında olduğu saatlerde çekim yapmaya çalışın. Ayrıca fotoğrafınızda görünmesini istemediğiniz gölgelere ve yansımalara dikkat edin. Bu faktörler, dikkati ana objeden kendilerine çeker ve fotoğraf kalitesini düşürür. Bu gölge ve yansıma çekimleri yapamayacağınız anlamına gelmesin, elbette ki bunları da ana obje olarak çekebilirsiniz.

Çekimleriniz sonrasında paylaşmak istediğiniz fotoğrafı uyumlu bir şekilde editleyin ve filtre eklerken abartıya kaçmamaya özen gösterin. Foto editor ihtiyaçlarınız için; VSCO Cam, Snapseed, Priime ve Afterlight oldukça popüler olan ve kullanıcılar tarafından beğenilerek kullanılan foto düzenleme uygulamaları olarak karşımıza çıkıyor. Bahsi geçen bu uygulamalar, fotoğrafınızın amatör mü yoksa profesyonel mi görüneceğini belirleyen faktörlerdir.

Kendinize ait bir görsel stil belirleyin ve bu stile sadık kalarak paylaşım yapmaya devam edin. Fotoğraflarınızda belirli bir tutarlılığı yakaladığınız zaman, profiliniz karşıdan bakıldığında güzel bir bütün olarak ziyaretçilerinize yansır. Bütünsel ve tutarlı profiller, Instagram işini ne kadar ciddiye aldığınızı gösterir, diğer kullanıcılar tarafından saygı görmenizi sağlar ve göze hoş gelen bir hesaba sahip olmanıza yardımcı olur.

7. Kullanıcı kitlesini görmezden gelmek

Diğer sosyal medya ağlarında da olduğu gibi Instagram da “hesabını kur, gerisini unut” tarzında bir platform değildir. Bu nedenden dolayı diğer kullanıcılarla ilişkiler kurmak ve anlamlı bağlantılar oluşturmak çok önem taşır.

Instagram’daki kullanıcı kitlesinden en çok faydayı sağlamak için bunları yapın:

Sizinle benzer konularda içerik paylaşan kişilerin hesaplarını takip etmeye başlayın. Bu hesapları hashtag aratarak, keşfet sayfasında ve takipçilerinizin hangi hesapları takip ettiğine ve beğendiğine bakarak tespit edebilirsiniz.

Kullanıcılardan gelen sorulara ve yorumlara cevap atmak için zaman ayırın. Pazarlama ve markalaşma stratejilerinin hepsinde müşterilerle anlamlı ilişkiler kurmak yer alır. Bu yüzden bu tip stratejileri Instagram hesabınıza taşıyın ve varolan diyaloglara siz de katılın ve size yönetilen yorumları asla cevapsız bırakmayın.

Diğer kullanıcılar tarafından oluşturulmuş olan içerikleri sık bir şekilde kendi profilinizde paylaşın. Takipçilerinizin içeriklerini paylaşarak ve onlara shoutout ederek ziyaretçilerinize ne kadar da çok değer verdiğinizi gösterin.

Çevrim dışı – offline etkinlikler düzenleyin. Bu adım herkes için mümkün olmayabilir ama yüz yüze gerçekleştireceğiniz bir etkinlik, takipçi kitlesi oluşturma açısından çok mükemmel bir stratejidir.

Sorular sorun ve sorulan sorulara cevaplar verin. Takipçilerinize sorular sorarak onların fikirlerine ne kadar önem verdiğinizi gösterin. Takipçilerinize sorular sorarak onların verecekleri cevaplar sayesinde Instagram içerikleriniz birçok yorum da almış olur. Örneğin şirketiniz iki farklı renk seçeneğine sahip bir spor ayakkabı modelini piyasaya sürdü diyelim. Ziyaretçilerinize hangi rengi tercih edeceklerini ve gelecekte hangi renkleri görmek istediklerini sorun. Diğer yandan ziyaretçileriniz tarafından size aynı soru sık olarak yönetiliyorsa, bu soruya düşünceli olarak cevap verin ve bu cevabı başka bir Instagram gönderisi olarak paylaşın.

8. Reklam seçeneklerini denememek

Yaklaşık olarak 120 milyon Instagram kullanıcısı doğrudan Instagram uygulaması üzerinden bir siteyi ziyaret ediyor, yol ve adres bilgisi alıyor, bir şirkete telefon ediyor, email atıyor ya da özel bir mesaj yolluyor. Forrester’in araştırmasına göre en ünlü markaların ortalama takipçi sayısı 1 milyonu aşmaktadır. Bu istatistik müşterilerin tercih ettikleri markalar tarafından hazırlanmış olan içerikleri ne kadar da fazla görmek istediklerini kanıtlıyor.

Instagram reklamları bu işi bir adım daha da ileriye taşıyor. Bir Instagram reklam kampanyası düzenledikten sonra, online yollardan müşteri çekiminin yüzde 70’ten bile daha fazla olduğunu gören markalar var. Bu nedenden dolayı eğer Instagram reklamlarından faydalanmıyorsanız, sizi tercih etmeye ve söylediklerinizi dinlemeye hazır olabilecek müşterilerle bağlantı kurma gibi muhteşem bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir.

Instagram’da, reklam içeriğinize uyum sağlayacak 4 ana reklam şekli bulunmaktadır: Fotoğraf reklamları, video reklamları, carousel reklamları ve hikayeler (stories) reklamları.

9. Instagram Hikayeleri’ni görmezden gelmek

Instagram Hikayeleri sayesinde bir kullanıcı; slideshow formatında birden fazla fotoğraf ve videoyu, 24 saat sonra silinecek olan sadece bir gönderi içerisinde paylaşma şansına sahip oluyor. Bir gün içerisinde 200 milyondan fazla Instagramcı, Instagram Hikayeleri kullanmakta ve her 5 hikayeden bir tanesi bir izleyiciden özel mesaj almaktadır. Takipçilerinize yönelik kullanacağınız bu tip doğrudan bir bağlantı şekli istiyorsanız, Instagram Hikayeleri kesinlikle göz ardı edilemeyecek bir platformdur.

Instagram Hikayeleri’ni kullanırken bu faktörlere dikkat edin:

Bir hikaye anlatın. Platformun ismi Instagram Hikayeleri değil mi sonuçta? Slideshow ve kısa format sayesinde daha uzun hikayelerinizi çok ilgi çekecek gönderiler içerisinde paylaşma şansına sahipsiniz. Örnek olarak; adım adım yapım aşamalarını anlattığınız bir yemek tarifi, şirketteki ofisinizi gösteren bir gezi turu ya da marka CEO’sunun günlük hayatını takip eden bir hikaye olabilir.

Kendiniz olun. Instagram Hikayeleri’nde paylaşacağınız içeriğin tamamen en mükemmel şeklinde olması konusunu çok fazla dert etmemeye çalışın. Platform oldukça affedici ve ayrıca plansız ve anlık olarak kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Hata yapmaktan çekinmeyin, hikayelerinizi gerçekçi tutun ve markanızın gerçek kişiliğini diğer kullanıcılara yansıtmaya çalışın.

Diğer kullanıcılara değer katın. İçeriklerinizi gerçekçi tutmanın yanı sıra bu içeriklerin, takipçilerinizin zamanını harcatmayacak ve onlara değer katacak şekilde hazırlanması gerektiğini sakın unutmayın. Sosyal medya stratejinizi oluştururken hazırladığınız amaçlara bir göz atın ve Instagram Hikayeleri’nin bu amaçlar doğrultusunda size fayda sağlayacak bir biçimde kullanılacağından emin olun.

Yaratıcı olun. Instagram Hikayeleri’nin sunduğu tüm fonksiyonlardan faydalanmaya çalışın. Bu fonksiyonları; filtreler, stickerlar, yazı, yazma ve çizme gereçleri ve etiketler olarak sıralayabiliriz. Tüm bu fonksiyonları kullanarak içeriklerinizi daha da ilgi çekici bir hale getirme şansı sizin ellerinizde.


Eğer doğru bir şekilde kullanılıyorsa Instagram, markanızın vizyonunu dünya ile paylaşma konusunda en başarılı ve ideal sosyal medya platformlarından biri haline gelir. Sizinle paylaştığımız bu Instagram hatalarından uzak durarak, Instagram’da yaşayabileceğiniz pişmanlıklardan kaçınır ya da bu pişmanlıklarınızı geride bırakır ve böylece artık Instagram başarısına yelken açmaya rahatlıkla başlayabilirsiniz.

Instagram varlığınızı yönetirken zamandan kazanmak için Hootsuite uygulamasını kullanabilirsiniz. Hootsuite sayesinde Instagram videoları paylaşabilir, gönderilerinizin otomatik olarak paylaşılacağı gün ve saatleri ayarlayabilir ve uyguladığınız stratejilerin ne kadar başarılı olup olmadığını takip edebilirsiniz.