Bir milyar saatlik video.

İşte, bu günlük olarak YouTube’daki içeriklerin izlenme süresi.

Yıllık bazda düşündüğümüzde toplamda 46.000 yıla tekabül ediyor.

YouTube hakkındaki bir diğer harika şey ise kullanıcıların bu platformda geçirdikleri zamandır.

İster inanın ister inanmayın ama ortalama bir YouTube ziyareti 40 dakika sürüyor.

İnsanların günlük olarak Instagram ve Twitter’da geçirdikleri zamanın çok daha fazlası.

Ayrıca takipçi satın al işlemi için en doğru yerdesiniz.

Bir de etkileşimden bahsederiz.

İşte, YouTube’un potansiyelini gösteren bazı diğer uçuk istatistikler:

İçerik pazarlayıcılarının faydalanabilecekleri çok büyük fırsatlar mevcut.

Ancak İnsanların YouTube’da sizi takip etmeleri ve kanalınıza abone olmaları için bir YouTube hesabı oluşturmak, birkaç video kaydetmek ve bunları platforma yüklemek yeterli olmuyor.

İnsanların ilgisini çekecek ve kendinizin onlar için izlenebilir ve takip edilebilir olduğuna ikna etmek için gerçekten de başarılı stratejilere ihtiyacınız var.

YouTube takipçi miktarınızı arttırmaya yardımcı olacak ve YouTube markanızı geliştirecek 13 stratejiyi bu rehberde sizler için paylaştık.

1. İyi Bir Anlatım için “Dikkat Skoruna” Önem Verin

YouTube yöneticisi Bing Chen, “Yeri tutulamayacak şeylerden birisi de iyi bir anlatımdır. Panelinizi ziyaret edip, dikkat skorunuza göz atmanızı öneriyoruz” diyor.

Peki, attention score olarak da bilinen bu dikkat skoru nedir? Bu, insanların videonuzu ne kadar izlediğini ve ne kadar dikkat verdiğini gösterir.

Eğer skorunuz kırmızıysa bu iyi iş çıkardığınız anlamına gelir. Ancak özellikle belirli bir alanda düşüş yaşıyorsanız, bunu bir an önce düzeltmek istersiniz.

İki türlü YouTube içeriği vardır: eğlenceli ve bilgilendirici.

Eğlenceli videolar insanları başarılı başlıklarla veya ilgi çekici ön izleme görselleri ile kendine çeker. Bu yüzden dikkat seviyesi başlarda yüksektir ve sonlara doğru düşmeye başlar.

İşte, başarılı bir eğlendirici videonun olmazsa olmazları:

 • 5 saniye kuralı – Başarılı bir eğlendirici video insanların dikkatini ilk beş saniye içerisinde çekmelidir. Onlara soru sorabilir veya kendinizi alışılmışın dışında bir durum sokabilirsiniz. Ve çatışma yaratmayı da unutmayın. İnsanlar çabucak meraka kapılmalıdır.
 • Anlatım – Bing Chen bunun çok önemli olduğunu belirtiyor. İyi bir hikaye anlatmanın püf noktalarını öğrenin. Bu sayede insanlar videonuz boyunca sizinle kalacaktır. Bunun için iddialı sözler veya çatışma unsurundan faydalanabilirsiniz.
 • Kısalık – Eğlendirici videolar uzun olmamalıdır. Bir ila üç dakika arası videolar ideal kabul edilir. Bu süre de dikkat skorunuz için en önemli zaman dilimidir. İnsanlar ne zaman dikkatlerini kaybediyor? Dikkat aralığının zirve yaptığı an ne zaman?

Diğer bir video türü ise bilgilendirici videolardır. Bunlar genellikle öğretici, nasıl yapılır veya kendin yap videolarından oluşur. Bu video türü ile ilgili en önemli şey ise dikkat skorunun eğlendirici videoların tam tersi olmasıdır.

 • Başlardaki dikkat skoru düşüktür – Çoğu trafiği başlarda kaybedersiniz. İnsanlar hızlıca öğrenmek istediklerini bu videodan öğrenip, öğrenemeyeceklerine karar verir.
 • Sonlardaki dikkat skoru yüksektir – Genellikle ilk iki veya üç dakikayı izleyenler videonun tamamını da izleme eğilimindedir.
 • Adımlar – Başarılı bilgilendirici videolar izleyicilere belirli bir görevi tamamlamak için sistematik adımlar sunan videolardır. Aslında insanlar videoyu durdurup, notlar alabilir veya yapmak istedikleri şeyi yapmaya başlayabilir. Bir kağıt uçak yaparken veya lavaboyu tamir ederken nasıl öğrenebileceğinizi düşünün.
 • Uzunluk – İnsanlara yanıtlar verdiğiniz sürece bilgilendirici videolarınızın ne kadar uzun olduğu hiç de önemli değildir.

2. Ek Açıklamaları Kullanın

YouTube’un ek açıklamaları videolarınız üzerinde gösterilen notlardır. Aşağıdaki şu teknikleri kullanarak takipçi sayınızı arttırmaya yardımcı olabilirsiniz.

 • Harekete geçirici sözler – İnsanların kanalınıza abone olmalarını öneren yapışkan bir not yaratın.
 • Odak açıklaması – Bu, videonun üzerinde tıklanabilir bir ek açıklama oluşturmanızı sağlar. İnsanları bir karşılama veya ürün sayfasına yönlendirin.
 • Diğer videoları linkleme – Ek açıklamalar aynı zamanda ister sizin ister başkasının olsun ilgili diğer videoları linklemenizi olanaklı kılar.

Ek açıklamaların videonuzda gösterilip gösterilmeyeceğini siz kontrol edersiniz. Aynı zamanda ne zaman gösterilip ne zaman kaybolacaklarını da kendiniz belirlersiniz.

Bunlar, herhangi biri videonuzu oynattığında gösterilir ancak izleyiciler video oynatma menüsü üzerinden bu özelliği kapatma imkanına sahiptir.

3. Başarılı Bir Video Planlaması için 5 Adım

Başarılı bir videonun arka planında birçok planlama mevcuttur. Gelin, video planlaması ile ilgili beş önemli unsuru birlikte inceleyelim:

 • Anahtar kelime araştırması – Eğer anahtar kelime araştırması yapmazsanız çok fazla trafik, özellikle de kaliteli trafik elde edemezsiniz. Google’ın anahtar kelime aracı hangi anahtar kelimelerin popüler ve daha yüksek hacme sahip olduğunu gösterir. Çok uzun anahtar kelime öbeklerinden kaçınmalısınız.
 • Transkript – Videonuzu kaydettikten sonra transkriptini çıkartın ve YouTube’a yükleyin. Bu videonuzun indekslenmesi için Google’a daha fazla bağlam sunacaktır ve insanların videonuzu ararken kullanabileceği anahtar kelimeler hakkında size ek anahtar kelimeler sağlayacaktır.
 • Sosyal medya etkileşimi – Sosyal ağları kullanmayı ihmal etmeyin. Videolarınızı haftada iki veya üç sefer YouTube ve Twitter gibi platformlarda paylaşın. Videonuz ne kadar çok paylaşılırsa, sıralaması da o kadar yükselecektir.
 • Blogunuz – Bir hafta sonra videonuzu bloğunuzun içeriği olarak paylaşın. Ardından videonuzu bloğunuz üzerinden sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.

Bunlar başarılı bir video yaratmak ve paylaşmak için bilmeniz gereken temel unsurlar. Şimdi, videolarınızı paylaşma konusunda diğer yöntemlere bakalım.

4. Blogunuza YouTube Widgeti Ekleyin

Eğer bol trafik alan bir blogunuz varsa, YouTube widgeti kullanarak videolarınıza trafik çekebilirsiniz. İşte, izlemeniz gereken adımlar:

 • Videolarınızı blogunuza gömün – Bu sayede blogunuza gelen trafiği başka bir yere yönlendirmek zorunda kalmaz ve ziyaretçilerinizin bloğunuz üzerinden etkileşime girmelerini sağlarsınız. Eğer takipçileriniz videonuzu YouTube üzerinden izliyorsa, diğer videolar nedeniyle dikkatlerinin dağılma ihtimali daha yüksek olur.
 • Abonelik widgeti kullanın – Kenar çubuğuna yerleştireceğiniz bu widget ile ziyaretçilerinizden YouTube kanalınıza abone olmalarını isteyin. Üstelik, kurulumu çok basittir.
 • Harekete geçirici görseller – Videonuz oynarken gösterilmek üzere iki farklı harekete geçirici görsel bile kullanabilirsiniz (yukarıdaki görsele benzer şekilde). “Abone Olmak için Tıklayın” butonu ziyaretçilerinizi bir onay sayfasına götürür ve “Daha Fazla Video İzlemek için Tıklayın” butonu ise ziyaretçilerinize daha fazla video sunar. Bu butonlarda yazanların kontrolü tamamen sizin elinizdedir.

5. Öne Çıkan Kanalları Ekleyin

YouTube’daki diğer içerik üreticileri ile ortaklıklar kurarak kitlenizi büyütebilirsiniz. Bu seçeneğe YouTube kanal sayfanız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bunu aktive etmek çok kolaydır. Kendi kanalınızdayken;

 • Modüller > Diğer Kanallar > Kaydet (Bu sayede “Diğer Öne Çıkanlar” seçeneğini aktif edersiniz)
 • Yeni bir kanal ekleyin ve kaydedin.

Kendi sektörünüzde yayın yapan ve izleyicilerinize faydalı olabileceğini düşündüğünüz içerik üreticileri seçtiğinizden emin olun.

Diğer benzer YouTube içerik üreticilerini bulduktan sonra onları “Öne Çıkan Kanallar“ fonksiyonu ile takipçilerinize sunun.

Nihayetinde diğer YouTube üreticileri de sizi “Öne Çıkan Kanallar“ özelliği ile listeleyerek size fazladan trafik göndermeye başlayacaktır.

6. Kişiselleştirilmiş Videolar Üretin

Old Spice’ın “Smells Like a Man” videosu üzerinden toplamda 162 adet iki dakikalık video ürettiğini biliyor muydunuz? Bu videoları kaydetmesi iki günden fazla sürdü ancak her biri Kevin Rose, Demi Moore ve Alyssa Milano gibi farklı kişiler için özelleştirilmişti.

Her bir videoyu kaydetmesi yaklaşık yedi dakika sürmüş. Buradan varabileceğiniz sonuç kaliteli videoları üretmek aslında oldukça basit. Bunun için gerekli olan ekipmanlar ise şunlar:

 1. Işık – Doğal bir aydınlatma sağlayacak herhangi bir ışığı 200 ila 800 lira arasında satın alabilirsiniz.
 2. Kamera – Bunun için özel bir gereksinime ihtiyaç yok, telefonunuzun ve hatta bilgisayarınızın kamerasını bile kullanabilirsiniz.
 3. Mikrofon – 250 – 500 lira arasında kaliteli bir USB mikrofon satın alabilirsiniz.

7. Soru Sorarak Etkileşim Kurun

Bing Chen’in söylediği şeylerden bir diğer ise başarılı bir YouTube markası ve kitlesi oluşturmak için topluluğunuzla etkileşime girmeniz gerektiğidir.

Ancak bu sadece yorumlara yanıt vermek şeklinde olmamalı. Etkileşime girmek bundan çok daha fazlası anlamına geliyor ve işte sizin için bazı küçük tüyolar:

 • Sorular sorun – Takipçilerinizin hayatlarına girin. Neden videoları beğendiklerini ve başka ne tarzda videolar görmek istediklerini sorun.
 • Diğer YouTuberlarla etkileşime girin – Her gün sadece 15 dakikanızı alacaktır ancak diğer üreticilerin videolarını izleyin, beğenin ve yorum yapın. Birkaç kaliteli üreticiye abone olmayı da düşünebilirsiniz. Aynı zamanda Twitter’daki #followFriday gibi kitlenizin takip etmeyi isteyebileceğini düşündüğünüz diğer üç veya dört YouTube içerik üreticisini tanıtan videolar da yaratmayı düşünebilirsiniz.
 • Videolu yanıtları teşvik edin – Gelecekteki videolar için takipçilerinizin fikrini sorarken insanların video ile yanıt vermeleri konusunda onları teşvik edin. Ancak tabi ki bununla yetinmeyin. Kullanıcıların sizin markanızı kullanarak yanıt vermelerini sağlayın. Örneğin, Michael Buckley okuyucularından kendilerine sorular sormasını isteyip, ardından soracakları sorunun “Dear Buck / Sevgili Buck” ile başlaması gerektiğini söylüyor ve kendi markasını güçlendiriyor.

Topluluk etkileşiminin kuralı olarak öncelikle takipçilerinize bir şeyler vermelisiniz, ardından onlardan bir şey beklemelisiniz.

8. Benzersiz Bir Bakış Açısı Yakalayın

Gelmiş geçmiş en popüler kanallardan birisi Epic Rap Battles of History (ERB).

Steve Jobs vs. Bill Gates gibi farklı popüler kişiler arasında rap atışmaları yapıyor.

Ya da Mr. T. Vs. Mr. Rogers gibi.

Oldukça komik ve başarılı videolar üretiyorlar.

ERB kesinlikle büyük bir başarı yakaladı ve geniş bir takipçi kitlesi var.

2017 yılının ortalarında 14 milyon takipçi ile en çok takip edilen kanallardan birisi olmuştu.

ERB gibi orijinal olmanız gerektiğini söylemiyoruz ancak kesinlikle farklı bir bakış açısına sahip olmalısınız.

Bunu yapabilmek için de ilk olarak çekirdek kitlenizi iyi tanımlamanız gerekiyor.

Ne gibi içerikler kitlenize cazip gelecektir?

Klasik mizah mı yoksa kara mizah mı severler?

Başarılı kanalların büyük bir çoğunluğu içeriklerinde belirli ölçüde mizah barındırıyor.

YouTube aynı zamanda insanların kendi garipliklerini rahatlıkla kucaklayabildiği bir platform. Bu yüzden biraz uçuk olmak her zaman işe yarıyor.

Belki de bir profesyonel gibi davranmak ve eğitsel bakış açısını tercih etmek isteyebilirsiniz.

Bu tamamen kitlenize ve kitlenizin kolektif tercihlerine bağlı.

İzleyeceğiniz yolu belirlemek için içerik üretmeden önce biraz beyin jimnastiği yapmanızı öneriyoruz.

Elbette zaman içerisinde izleyeceğiniz bu yol daha orijinal bir hal alacaktır. Ancak ilk olarak çekirdek kitlenizi belirlemeli ve onlara hitap edecek içerikler üretmelisiniz.

Aynı zamanda YouTube’u kullanan insanların büyük bir çoğunluğu bu platformu iki amaçtan biri için kullanıyor.

Ya eğlenmek ya da bilgilendirilmek ve bazı durumlarda da her ikisini birden istiyorlar.

Bir misyonunuz olduğundan ve başladığınız andan itibaren hangi yöne doğru ilerlediğinizden emin olmalısınız.

9. Can Alıcı bir Ana Sayfa Videosu Üretin

Birçok YouTube kullanıcısının bir marka veya kanal hakkında bilgi sahibi olmadan önce izledikleri belirli bir yol var.

İlk olarak tekil bir videonuzu izlerler.

Bu videonuzu izler ve eğer sizin hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olmak isterlerse profil linkinize tıklayarak sayfanıza gelirler.

İşte bu sayfada ana sayfa videonuz otomatik olarak oynamaya başlar.

Bu video potansiyel takipçilerinizi kazanma veya kaybetme konusunda belirleyici unsurdur.

Ya kanalınıza abone olacak kadar etkilenirler ya da hiçbir aksiyon almadan sayfanızı terk ederler.

Bu yüzden ana sayfa videonuzla bu kullanıcıları yakalamanız gerekir.

Daha detaylı bilgi vermek gerekirse markanızın ve kanalınızın ne hakkında olduğu ile ilgili bilgi içermelidir.

Bu konuda izleyebileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor.

Videonuzda şunlardan birine odaklanabilirsiniz:

 • Ana sayfanız için özel bir video üretebilir, kanalınız ne olduğunu ve izleyicilerin sizden ne beklemesi gerektiğini anlatabilirsiniz.
 • Markanızın veya kanalınızın özünü oluşturan en çok izlenen videolardan birini kullanabilirsiniz.
 • Daha önce ürettiğiniz videolardan kesitler içeren bir derleme videosu oluşturabilirsiniz.

Hangi yöntemi tercih ederseniz edin, bu videonun içeriğinin kanalınızı ilk kez ziyaret eden ziyaretçiler için olduğundan emin olmalısınız. Bu sayede kanalınıza abone olduklarında sizden ne beklemeleri gerektiğini bilebilirler.

10. Hakkında Kısmını Tamamen Kullanın

Her YouTube kanalının Hakkımda kısmı vardır ve kanalın genel konseptini açıklar.

Kanalınızı ilk kez ziyaret eden çoğu izleyici sizin hakkınızda daha fazla öğrenmek için bu bölüme göz atacaktır.

Bu bölümde paylaşacağınız bilgi onların sizi takip edip etmemelerine karar vermeleri konusunda yardımcı olur.

Bu kısmı doldururken dikkatli ve özenli olun.

Potansiyel takipçilerinizin bilmelerini isteyeceğiniz detaylardan ve konulardan bahsetmeniz gerekiyor.

İşte, Fine Brothers Entertainment tarafından yazılmış oldukça başarılı bir Hakkında kısmı:

Oldukça kısa, öz ve açıklayıcı bilgilerin yanı sıra hangi zamanlarda video paylaştıklarından da bahsediyorlar.

İşte, en popüler müzik inceleme kanallarından biri olan The Need Drop üzerinden başka bir örnek:

Bu da homojen bir marka kimliği yaratmak ve sizi bilmeyenlerin insanların size karşı olan ilgilerini arttırmanın harika bir yolu.

Hakkında kısmını asla göz ardı etmemelisiniz.

11. Tutarlı Üretim Yapın

Bir insanın bir markayı hatırlaması için beş ila yedi gösterim gerekiyor.

Markanızı hem tanınır hem de hatırlanır kılmak için kanalınızda oldukça tutarlı olmanız çok önemlidir.

Bunu başarmanın iki yolu var.

İlki, markanızda sürekli olarak tekrarlayan karakterler ve temalar bulunmalı.

Zaman içerisinde kitlenizle bir bağ kurmak için onlara tanıdık gelmek istersiniz.

İkincisi ise düzenli ve tutarlı bir paylaşım takviminiz olmalı.

Kitlenizin kanalınızla ilgilenmeye devam etmesi için onlara yen içeriklerinizde ne bekleyecekleri konusunda kabaca bir fikir vermelisiniz.

Birden video yayınlamayı bırakan kanallar karışışında zaman içerisinde ilginizi kaybetmeye başlarsınız.

Genellikle haftada en az bir video paylaşmanız en iyi uygulamalar arasındadır.

Ancak iki veya üç video paylaşmanız ise çok daha iyidir.

Bizce haftada bir ila üç arasında video paylaşmak en ideal çözüm.

Bu sayede takipçilerinizi çok fazla içeriğe boğarak onları yormazsınız.

Paylaşım için en uygun tarihler için ise Tube Filter’in paylaştığı, bu konu hakkında harika tavsiyeler veren içeriği önerebiliriz.

Araştırmalarına göre, her gün şu saat aralıkları paylaşım için en uygun saatler:

Aynı zamanda Perşembe günü video izlenmelerinin arttığına ve Cumartesi günü tavan yaptığına dair kanıtlar da mevcut.

Bunun üzerine düşünürseniz, aslında oldukça mantıklı bir grafik.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi çok az vakit harcayarak haber kaynağınızda dolaşabildiğiniz diğer sosyal medya platformlarının aksine YouTube büyük bir adanmışlık gerektiriyor ve kullanıcılar genellikle içerikleri izlemek için bolca zaman ayırıyor.

Bu da hafta sonlarını video izlemek için en ideal zaman yapıyor.

Ayrıca kullanıcıların büyük bir çoğunluğu işteyken bile sosyal medya hesaplarında gezinebiliyor fakat bu YouTube için pek de mümkün değil.

Genellikle videoları izlemek için mesai sonlarını beklemek zorunda kalıyorlar.

Videolarınız için yayın tarihi ayarlarken tüm bunları aklınızda tutmalısınız.

12. Canlı Yayınları Repertuarınızın Bir Parçası Yapın

Canlı yayın YouTube’da daha sonradan tanıtılan bir özellik.

Ancak kısa zaman içerisinde çok popüler oldu.

Mediakix’e göre, “2015 ve 2016 yılında YouTube canlı yayınları izlenme açısından %80 artış gösterdi ve canlı yayınların miktarı da %130 oranında arttı.”

İşte, canlı yayınlar hakkında bilmeniz gereken bir diğer önemli konu.

Özellikle markalaşma açısından oldukça başarılar.

Canlı yayınlarda izleyiciler markalar ile yaşadıkları deneyimlerde bir tür yakınlık hissediyor. Bu videoların doğasında bir tür samimiyet oluyor.

Gerçek zamanlı olarak soruları yanıtlayabilir ve yorumlara cevap verebilirsiniz ve izleyicilerinizle diğer platformlarda olmayan bir şekilde etkileşime girebilirsiniz.

Livestream’in yaptığı bir araştırma ise şu sonuca ulaşmış:

Canlı yayınlar markanın izleyicileri için çok daha ilgi çekici: izleyicilerin %80’i bir blog yazısı okumaktansa canlı video izlemeyi tercih ediyor ve %82’i markalardan sosyal gönderiler için canlı yayınlar bekliyor.

Eğer henüz yapmadıysanız, kesinlikle denemeye değer bir uğraş.

Ancak bununla ilgili dikkat etmeniz gereken bir husus da mevcut.

Canlı yayın yapmak için en az 1000 takipçinizin olması gerekiyor.

Ancak bu rakamın 2017’nin başlarında 10.000’den 1.000’e düştüğünü de hatırlatmakta fayda var.

13. Benzer YouTuberlar ile İş Birliği Yapın

Blog veya web sitenizin ile daha fazla trafik çekmek için izleyebileceğiniz en iyi yolardan birisi nedir?

Elbette, konuk yazarların kaleme aldığı içerikler.

Diğer YouTuberlar ile iş birliği yapmak da temel olarak videolarınız aracılığıyla konuk yazarların yayınladığı içeriklerden faydalanmak anlamına gelir ve markanıza önemli ölçüde fayda sağlar.

Kendimiz bu strateji ile büyük başarı yakalamıştık.

Örneğin, Tai Lopez’in kanalında yer aldığımız zamanı örnek olarak verebiliriz.

Bu video 275.000’den fazla izlendi:

Eğer YouTube markanızı gerçekten de büyütmek istiyorsanız, kendi kategorinizdeki benzer YouTuberlar ile iletişime geçmenizi öneririz.

Bu oldukça kolaydır.

Hakkında kısmından kişinin iletişimin bilgilerini bulun ve ardından mesaj gönder butonuna tıklayın:

Kendinizi tanıtıp, kanalını ne kadar çok sevdiğinizden bahsedin ve birlikte bir video çekme fikrinizi açıklayın.

Yüz yüze bir video çekmenize gerek yok. Kendi evlerinizde videoları çekebilir ve FaceTime, Skype gibi programlar ile uzaktan birbirinize bağlanabilirsiniz.

Bu sayede, başkalarının takipçilerini kullanarak, kendi takipçi miktarınızı kolaylıkla arttırabilirsiniz.

Sonuç

YouTube gerçekten de marka oluşturma konusunda oldukça zorlu platformlardan birisidir.

Videolarınızla oluşturacağınız samimiyet hissini bilen ve sizi düzenli olarak takip eden hazır izleyiciler sıfırdan bir marka yaratmak için oldukça harika bir fırsattır.

Sadece kendi kitlenizi oluşturmayacak aynı zamanda rakiplerinizin taklit edemeyeceği benzersiz ve başarılı bir marka da oluşturacaksınız.

YouTube takipçi miktarınızı arttırmanın en etkili yolu, tutarlı olmaktır.

En başarılı YouTuberların hepsinin ortak bir özelliği var: bir programları var ve bu program dahilinde kaliteli videolar paylaşıyorlar.

Bazıları birkaç gün veya hafta içerisinde ünlü oluyor. Bazılarının ünlü olması ise aylar ve hatta bazen daha da uzun sürüyor. Ancak tutarlı oldukları sürece eninde sonunda başarıya ulaşıyorlar.

Bu yüzden videolarınızı üretmeye, başarınızı ölçmeye ve kitlenizi büyütmeye şimdi başlayabilirsiniz.

Eğer biraz daha teşvik arıyorsanız, YouTube etkileşiminizi %374 oranında arttırmanızı sağlayacak adım adım yönlendirmeler içeren bir infografiği de hemen aşağıda paylaştık.

Youtube kanalınızı yükseltmek için mutlaka Youtube abone satın al sayfamızı da ziyaret edin.