Instagram DM (Direct Message ya da Özel Mesaj), son on yıl içerisindeki en büyük networking veya iş geliştirme aracıdır. Instagram, yakın gelecekte kullanıcılarına daha fazla sayıda gizlilik haklarını koruyucu özellikler sunacak; örneğin Instagram platformu üzerinden atılan özel mesajları bloklama gibi. Şu an için bu fonksiyonlar Instagram’da henüz bulunmuyor. Yani Instagram üzerinden bu platformu kullanan herkese özel mesaj atma şansına sahipsiniz. Bu muhteşem fırsatı en iyi bir şekilde değerlendirebilmeniz için size her adımı detaylarıyla açıklayacak bir rehber hazırladım. Bunları yaptığınız takdirde siz de kazananlar arasına gireceksiniz!

2020 Yılında Networking Nasıl Yapılır?

Satış yapmaya çalışan kişiler ile dopdolu olan günümüz dünyasında; reklam yapmaya, satış yapmaya ve sizden çıkar sağlamaya çalışan insanların sayısı oldukça fazladır. Bu insanların hiçbiri de “Sizin probleminizi nasıl çözebilirim?” ya da “Size nasıl katkı sağlarım?” şeklinde düşünmez. Aslında olması gereken şey önce bağlanmak, sonrasında değer katmak ve en son olarak ise uygun fırsatı yakaladığınız zaman SORMAKTIR.

İş; sadece bir gün değil, hayat boyunca sürer.

Buna rağmen; Fortune 100 CEO’sundan sosyal medya influencer’ına kadar, hatta yeterli sabrı gösterdiğinizde ünlü kişiler de dahil olmak üzere her türlü insana ulaşma imkanı veren Instagram, networking için en az kullanılan kaynaklardan biri.

İşte bilmeniz gerekenler:

Instagram’da İletişim Kurmak İçin Unutmamanız Gereken 5 Nokta

Ne kadar fazla o kadar iyi — Gün içerisinde bunları 10-100-500 defa yapmanız gerek.

 

1.Hedef Alacağınız Yeni Instagram Hesaplarını Belirleyin

Günümüzde aşırı kalabalık olan sosyal dünyada gürültünün de fazlasıyla çok olması normaldir. Öncelikle ilginizi çekecek hesapları belirleyebilmek için Instagram üzerinden hızlı bir arama yapmalısınız. Birçok farklı yöntem kullanarak neredeyse sonsuz sayıda sonuçlara ulaşabilmeniz ise işin cabası. Aramalarınızı; yer, hashtag veya kullanıcılara göre yapabilirsiniz.

Eğer işyeri sahibiyseniz ve daha fazla potensiyel müşteriye ulaşmak istiyorsanız, şirketinizin hizmet ettiği sektör ile ilgili en sık kullanılan terimleri hashtag olarak arayabilirsiniz.

Hashtag ile Arama

Profesyonel olarak saç kestiğinizi varsayalım. Örneğin Upper East Side New York’da bir kuaför salonunuz olsun. Instagram stratejinizi, “kuaför”, “saç kesimi” gibi hashtag aramalarıyla başlatabilir ve kuaför salonunuzun yer aldığı adrese göre filtre ekleyerek en uygun arama sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Arama sonuçlarında en başta çıkan ve en yakın tarihli sonuçlara bakın ve her hesabı yakından incelemeye başlayın. Birçok kişi, 100.000’den fazla takipçisi olan hesapları bulmak zorunda olduklarını düşünür ama eğer geniş bir sermayesi olan büyük bir işletmeye sahip değilseniz böyle düşünmenize gerek yok. İşletmenize yakın olan küçük çaplı “influencerlardan” veya az takipçisi olan hesaplardan yararlanmayı başarabilirseniz fazlasıyla katılım sağlar ve kazanan siz olursunuz.

2. Hesaba Göz Atın

Yaklaşık olarak 30 saniye boyunca hesapları inceleyin ve hesap sahiplerinin sevdikleri ve sevmedikleri şeyler ile aktiviteleri hakkında bilgi sahibi olun ve onları daha iyi anlamaya çalışın.

UNUTMAYIN: Katılıma dikkat edin!

Hesabın sadece 190 takipçisi olsa dahi; bu hesaptan yayınlanan her içeriğin 60 beğeni ve 20 yorum aldığını görürseniz Instagram DM üzerinden bu insanlara ULAŞIN. Takipçileri ile katılımı güçlü olan bir hesap, takipçilerinin dikkatini çekmeyi başardığı anlamına gelir ve bu günümüzdeki dijital dünyada çok önemli bir faktördür.

Hedeflediğiniz bölgenin içerisinde bulunan micro-influencerlara fazlasıyla dikkat edin. Size ve işinize çok büyük boyutlarda değer katabilirler ve bu kişilerle iletişim kurmaya başlamak için yapmanız gereken tek şey onlara bir tane özel mesaj atmaktır.

İçeriklerine bakın ve düşünün: Takipçileriyle etkileşim içerisindeler mi? Takipçileriyle iletişim kuruyorlar mı? Sık içerik üretiyorlar mı? Takipçileri onları beğeniyor mu?

İşte başarının anahtarı budur.

 

3. Onlara Değer Katın

Bu yazıyı yazarken endişelerimden biri, bu rehberin hepinizi spam botuna dönüştürecek olması. Yazıları kopyala, DM’ye gir, yazıları yapıştır ve hesaplara ulaşmaya başla. Sonunda Instagram tarafından ya durdurulmak zorunda kal ya da banlan çünkü tek yaptığınız şey önünüze gelen hesapları spamlamak. Halbuki bu yazının asıl amacı, iletişim kuracağınız hesaplara nasıl değer katacağınızı anlamanıza yardımcı olmak.

Şu an tüm enerjiniz, “bundan nasıl bir kazanç yakalarım” üzerine kurulmuştur. The Rock, Warren Buffet, Tyra Banks veya sevdiğiniz bir CEO vs gibi kişilere elbette ki özel mesaj atabilirsiniz. Ama bu kişilerin neler istediklerini veya nelere ihtiyaçları olduğunu aklınızda bulundurmazsanız bu kişilere ulaşamazsınız. Başarı yolunda atacağınız ilk adım budur. Eğer ulaşmaya çalıştığınız hesaplara sağlayacağınız herhangi bir katkı veya katacağınız bir değer yoksa, bu hesaplar size cevap bile vermez.

Kullanacağınız asıl strateji budur ve bu stratejinin kilit yolu ise; özellikle avantajı elinde bulunduran hesaplara, onların size sağlayacağından daha fazla katkı sağlamaktır. Teklifinizi hazırlayın ve günümüz dijital dünyasında çok önemli olan bu stratejileri uygulamaya hazır olun. Sonra da özel mesajı yollayın.

Unutmayın: Değer katan bir teklif, ulaşacağınız hesapların yaşadığı veya daha düşünemediği problemleri çözme yolunda onlara nasıl yardımcı olabileceğiniz ile ilgili olmalıdır.

 

4. Direkt Mesaaj

Bu adım aslında çok kolay ama hala birçoğunuz anlamıyor.

Instagram’ı açın, kişisel hesapın sağ üst köşesindeki üç küçük noktayı bulun, bu noktalara tıklayın ve “mesaj gönder”i seçin.

 

5. Tekrar Edin

Başarı rakamlarla oynanan bir oyundur. Alacağınız her bir “evet” için 100 tane “hayır” cevabı almaya hazır olun. Hatta birçok hesaptan cevap bile gelmeyecektir. Bu durumda asla motivasyonunuzu kaybetmeyin ve üzülmeyin. Tüm bunlar oyunun bir parçası. Yüksek konumlardaki birçok insanın benzer kabiliyetleri var. ÇOK FAZLA SAYIDA şirket, kişi ve influencer size ÇOK FAZLA değer katabilir ve fırsat sağlayabilir. Hatta birçok insanın bağlantıları bulunmaktadır ve bunların birçoğu belki de ulaşmaya çalıştığınız kişi için çalışıyor bile olabilir.

Sadece bir “evet” cevabı bile temeli atmanıza yeterli olacaktır. Asla ara vermeyin ve hızınızı kullanarak daha fazla evetler alma yolunda çalışmalarınıza devam edin.

Bunu gün içerisinde 10-100-500 kez yapmanız gerekmektedir.

 

Şimdi Geri Verme Sırası Size

Bu çok önemli. Fırsatı yakaladığınız zaman teslim etmek durumundasınız. 900 kişiye özel mesaj attınız diyelim, 2 tanesinden evet yanıtı geldi ama onlara vadettiğiniz şeyleri teslim etmekte başarısız oldunuz. Üzülmeyin! Günün sonunda en önemli şey sizin kabiliyetleriniz ve uygulama yönteminizdir. Özel mesajlar sadece size kapıyı aralar.

 

2003’ün Email Marketing ve Bloglarını Hatırlayalım

Kendinize şu soruyu soruyor olabilirsiniz, “Bu sadece insanlara sosyal medya üzerinde mesaj atmak anlamına gelmiyor mu? Peki bu konuyla neden bu kadar çok yakından ilgileniyorsun?”

Cevabım ise şöyle: Bu gibi bir fırsat sadece on senede bir kez karşımıza çıkar. Yeni for platform ortaya çıkar ve bu platform sayesinde daha önce şansımız olmadığı kadar istediğimiz herkese limitsiz ulaşma imkanına birden sahip oluruz. 1995/1996 yıllarında email marketing ve 2003/2004 yıllarında ilk kez ortaya çıkan internet blogları sayesinde bu daha önce yaşandı. CEO’ların bile haber bültenlerini email yoluyla attıkları ve email vasıtasıyla pazarlama yaptıkları günleri hatırlıyorum. Hatta müşterilerin destek almaları için kendi telefon numaralarını bile emaillerde belirtiyorlardı. Aynısı 2003/2004 yılında bloglar ün kazandığında da oldu.

Bu trendleri ilk kez kullanmaya başlayanlar zaten en yeni gündeme düşen stratejileri denemeyi isteyen yüksek konumlarda çalışan insanlar. Medya ve iş sektörlerinde milyon dolarlık gelirleri olan kişiler; internet yoluyla yorum yapmak, müşterilere ulaşmak ve onlara bağlanmak fikirlerine açıklardı.

 

Peki Instagram’ın Neden Bu Kadar Çok Önemli Olduğunu Düşünüyorum?

Instagram ile sizin uygulamanız arasındaki tek fark nedir?

700 milyon kullanıcı.

2015 yılında şu yorumu yaptım:

“Instagram, hem Amerika’da hem de dünya çapında en gelişmiş iki sosyal networkten bir tanesi olmayı kolaylıkla başaracaktır. Canavar gibi çalışıyor ve günümüzün sosyal network trendini oluşturdu. Bence gerçekten çok önemli bir platform. Instagram üzerinde kendimden fazla emin bir şekilde davranabiliyorum ve günlük olarak ilgi odaklı çalışan biri olarak Instagram’ın sunduğu fırsatlar çok geniş.”

O yıllarda söylediklerimin gerçek olduğu açıkça ortada.

Instagram’daki bazı insanların 100 milyondan bile daha fazla takipçisi var. Bu konumlara gelmek için hiçbir şey yapmazsanız başarısız olursunuz. Zaten Instagram profili öyle kurulmaz. Koltuğunuza oturup elinizde birayı yudumlarken Instagram’da hesap kurmanın ne kadar zor olduğu hakkında arkadaşınıza dert yakınarak hesap kurulmaz. Hashtagleri arayın, sonuçlara tıklayın, hesapları inceleyin, bu hesaplara nasıl katkıda bulunacağınızı düşünün, özel mesajlar atın ve daha fazla değer katın ve tekrarlayın. Bunu şöyle 2000-3000-4000 hatta 5000 kez yapın.

Networking için ister Instagram’a tamamen odaklanın, ister odaklanmayın ama bu platformu kesinlikle ciddiye almalısınız, hem de çok. Instagram çok çabuk bir şekilde dev bir platform haline geldi ve yavaşladığına dair hiçbir belirti bile yok. Instagram ekibi, platform güncellemelerini yayınlarken bile çok ciddi hesaplar yapıyor ve platforma en son gelen güncellemeler Instagram’ın, marka ve müşteri arasındaki iletişim üzerinde ne kadar önemli bir rol alacağını gösteriyor.

 

Instagram Üzerinde Araştırma Yapmalısınız

Gerçekten her hashtagı aramalısınız. Market, kasap, su tesisatçısı, muslukçu, pazarlama, dizayn, kahve… Her şeyi arayın! Instagram’da bunları aradığınız zaman hepsinin birer hashtagı olacak. 25 dakikanızı ayırmanızı ve bu süreç içerisinde neyi aradıysanız arayın karşınıza çıkan sonuçlardaki fotoğrafları incelemenizi istiyorum. Aradığınız o muslukçu, bahçeçi veya kahve hashtagları arasından bir bakın bakalım karşınıza çıkan hesaplar gerçekten bir su tesisat şirketi, çiçekçi veya cafe gibi iş yerlerine ait mi yoksa değil mi.

Bu hesapların en son yolladığı içeriklere göz atın ve bu hesaplar hakkında bilgi edinin. Tüm bu yaptıklarınız bir eğitim biçimidir ve sonucu ne olursa olsun hizmet ettiğiniz sektör hakkında birçok kapsamlı bilgi elde edinebilir ve sosyal medya rekabetini hangi şirketlerin kazandığını tespit edebilirsiniz.

Bunların hepsi iş ve bedava!

Bana güvenin, kişiye özel dizayn yapan firmayı Toronto’da bulacaksınız. Ya da New York’da bir cafe, ya da Idaho’da su tesisatçısı. 148.000 civarı takipçileri olacak, beki 600, belki de 6000. Ne gibi içerikler paylaştıklarına bakın.

Şimdi mesajlarınızı yollayın. “Merhaba, ismim şu. Bahçe işlerinde çok iyiyim, saç kesebiliyorum veya çok iyi bir muslukçuyum ve size yardımcı olmak isterim,” gibi şeyler söyleyin!

İşte bu kadar basit.

 

Ya Küçük Bir İşletmeysem?

Harika. Daha önce bahsettiğim kuaför Manny örneğine dönelim.

Upper East Side’da gittiğim bir kuaför var. İsmi Manny ve hayatında daha önce hiç Instagram’ı kullanmadı, ta ki ben ona nasıl kullanacağını gösterene kadar. Şimdi çok daha başarılı. Tüm işi insanların ağızdan ağıza dolaşan yorumları üzerine kurulu. Manny’nın uygulaması gereken başka bir stratejiyi örneklemek istiyorum.

Eğer satış yapmaya çalışan bir iş sahibiyseniz, DM kullanarak daha geniş kitlelere ulaşmaya çalışın.

Örneğin Manny, Upper East Side odaklı bir arama yapabilir ve bu alanda post eden herkesi görebilir. Kuaförünün yanındaki bir restorandan bile post eden bir kişiyi bulabilir. Bu kişinin hesabına girebilir ve ona şöyle bir mesaj atabilir, “Instagram hesabını çok beğendim. Eğer ücretsiz saç kesimi istiyorsan seni kuaför salonumda görmeyi çok isterim.” Ulaşılan bu kişiler zaten internet üzerinden kendi hayatları hakkında bilgiler paylaşmayı seven insanlar yani bu da demek oluyor ki Manny’nin kuaförüne giden bu kişi çok büyük bir ihtimal Instagram’da onunla ilgili bir post atacaktır. Ağızdan ağıza olan bu reklam biçimi gerçekten çok güçlü bir stratejidir.

En önemli şey, her zaman için diğer insanlara daha fazla katkı sağlamaktır.

Ne yazık ki insanların bunu yaptığını görümüyorum ama aslında her şey Instagram DM’de oluyor.

 

Peki ya Influencer’sam?

O zaman daha da iyi. Tekrar örnek vermek istiyorum. Eğer influencer’sanız, Instagram DM fanlarınıza ulaşmak için çok önemli ve değerli bir araçtır. Atacağınız, “Teşekkür ederim ❤” gibi çok basit bir mesaj bile fanlarınız için dünyalara bedel olabilir.

Amerikan futbolunda süperstar olan Brad Wing ile iletişim kurdum ve kendisine şu mesajı attım:

Giants hashtagını araştır ve karşına çıkan kişiye DM at. “Mükemmel” demen bile yeterli. Onlardan “İnanamıyorum” şeklinde bir reaksiyon alabilirsin. Bu tip yazışmalar çok fazla kapı açar ve birçok influencer’da olmayan insancıl yaklaşıma sahip olduğunuzu gösterir. Sanki Giants takımı üzerine bahis oynuyormuş gibi iletişim kurarsan, seni tanısalar da tanımasalar da kazanan sen olacaksın. Farkında varamadan bile iletişim kurduğun fan senin karşına bir iş teklifi ile gelebilir, hatta belki de bu fanın tanıdığı biri Reebok’ta Satış Müdürü olarak çalışıyor ve piyasaya süreceği yeni bir ayakkabı hakkında seninle birlikte reklam yapmak istiyor olabilir.

Ya Müzisyen ya da Şarkıcıysam?

Bana göre cevap vloglar ve Instagram’da Drock’a DM atıp, şarkınızı DailyVee’de çaldırtmanızdır. Her rapçi ve şarkıcı, video başuna en az 100.000 kez izlenen vloggerların hepsine ulaşıp DM atmalıdır ve vloglarına ekleyebilecekleri ücretsiz müzikler sunmalıdır. İşte yapacağınız şey bu kadar basit. Eğer yeterince iyiyseniz, kazanırsınız. İnsanlar, müziklerinin herhangi bir blogta yer almasının beraberinde getireceği pozitif etkinin farkında değiller. Çalışmalarınızı bir influencer’a dinletmek ve sizin reklamınızı yapmasına izin vermek, ağızdan ağıza reklamın en iyi stratejisidir. Hatta belki bir gün, mesela 3 sene sonra, Sony gibi çok büyük bir plak şirketinde çalışan bir kişi o vlogu görüp çalışmanızı beğendiğinde, size iş teklifi sunabilir ve hayatınız resmen kurtulmuş olur.

Bunların hepsi birer iş. 79 kişiden üç tanesi, “Merhaba, bana bir şarkı, tshirt, yorum veya fotoğraf at,” şeklinde bir mesaj atabilir. O tshirtleri yolladığınız üç kişiden biri bunu dükkanına koyar ve o dükkana sık giden ve milyonlarca takipçisi olan ünlü bir manken orada alışveriş yapıp sizin tshirt modelinizi satın alır, giyer, bir fotoğrafını çeker ve Instagram’da paylaşır. Bu durumda kariyeriniz almış başını gidecektir.

Tez canla 7 gün 24 saat Instagram DM’de çalışın. 2020 ve 2021 senelerinin en altın fırsatı budur!

HADİ BAŞLAYIN.